LAJMI I FUNDIT:

USAID dhe Universiteti i Iowa-s ndihmojnë studentët kosovarë të përgatiten për tregun e teknologjisë informative

USAID dhe Universiteti i Iowa-s ndihmojnë studentët kosovarë të përgatiten për tregun e teknologjisë informative

Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power në një fjalim të mbajtur në shtetin e Iowa-s para disa studentëve ka përmendur edhe Kosovën.

Power derisa ka biseduar për punën që bënë USAID në 100 vende, bëri të ditur se anëtarët e Iowa-s do të udhëtojnë për në Kosovë.

“Anëtarët e fakultetit të Iowa State po udhëtojnë në Kosovë, shtetin më të ri në Evropë, për të ofruar studentëve të teknologjisë informative mentorim, udhëzim për karrierën, mundësi hulumtuese për t’i përgatitur ata për një ekonomi teknologjike që po rritet”, ka thënë Power.


Ajo ka shtuar se fakulteti i Iowas ka qenë një partner i çmuar për USAID.

“Nga mentorimi i studentëve në Kosovë, deri në punën e bashkëveprimit për të mbështetur shkencëtarët lokalë në zhvillimin e farave që rezistojnë kundër thatësirës në Afrikën nën-Sahariane: Universiteti i Iowa State ka qenë një partner i çmuar për USAID”, ka skruar Power në “X”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori