LAJMI I FUNDIT:

Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Ursula von der Leyen në vizitë zyrtare në Kiev, Zelensky e dekoron me medalje

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, po viziton sot kryeqytetin e Ukrainës – Kievin, ku është takuar me presidentin Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin Denis Shmihalo.

Reklama

Zelensky gjatë takimit shfrytëzoi rastin që ta dekorojë të parën e KE-së me medaljen Yaroslav Mudrog, për kontributin e dhënë për parandalimin e luftës në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

“Është nderë i madh. Pranoj këtë medalje në emër të gjithë qytetarëve të BE-së si simbol i marrëdhënieve tona të fuqishme”, ka shkruar në profilin e saj von der Leyen.

Kujtojmë që Ukraina po tenton të futet në Bashkimin Evropian që nga fillimi i pushtimit rus në këtë vend, kurse muaj më parë edhe zyrtarisht mori statusin e vendit kandidat.

Ndërkaq paraqitja e sotme e Zelenskyt është e parë që nga aksidenti i mbrëmshëm, ku një veturë përplasi eskortën e tij derisa po kthehej në qyteti i çliruar Izyum.

Në këtë aksident ishte lënduar shoferi i veturës që u përplas në eskortë, por jo edhe presidenti Zelensky i cili menjëherë është liruar nga spitali. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Amerika
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Evropa
Kalo në kategori