LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t’i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t’i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Në qytetin Oleshka të rajonit Kherson, i cili kontrollohet nga rusët, është krijuar një situatë kritike pas përmbytjeve të shkaktuara nga prishja e digës Kakhovska.

Reklama

Qyteti është praktikisht nën ujë dhe njerëzit presin ndihmë, transmeton Telegrafi.

Gjatë vëzhgimit me dron, luftëtarët e njërës prej brigadave të artilerisë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, zbuluan një grua me dy fëmijë në çatinë e një prej shtëpive në Oleshka, transmeton Telegrafi.

Kur panë dronin, gruaja dhe fëmija filluan të sinjalizojnë në mënyrë të dëshpëruar se kishin nevojë për ndihmë.

Në video shihet vetëm një fëmijë, por thuhet se janë dy. Në një moment djali fillon të qajë, edhe gruaja fshin lotët me dorë.

Sipas ushtrisë, gruaja dhe fëmijët kanë rreth një ditë pa ujë dhe ushqim dhe u bënin thirrje atyre që mund të përpiqen të shpëtojnë nënën dhe fëmijët, sepse ushtria ukrainase nuk është në gjendje ta bëjë këtë, pasi ky rajon kontrollohet nga rusët.

Në vendbanimet në Kherson, të cilat bien në zonën e përmbytjeve, është paralajmëruar evakuimi i popullsisë.

Sipas të dhënave të OKB-së, deri në mbrëmjen e 6 qershorit, 16,000 njerëz kishin humbur shtëpitë e tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori