LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Ukraina thotë se ia ka shkatërruar Rusisë 5,000 dronë deri më tani

Ukraina ka rrëzuar 5,000 dronë rusë prej kur filloi lufta më 24 shkurt të vitit 2022.

Njoftimin e bëri të ditur ministria e Mbrojtjes së Ukrainës përmes një postimi në rrjetin social X (ish-Twitter) ku publikoi një imazh së bashku me shifrën, transmeton Telegrafi.


Mjetet ajrore pa pilot kanë pasur rol kyç në luftimet, ku Rusia ka përdorur shumë dronë kamikazë të prodhuar nga Irani.

Gjatë ditës gjithashtu u raportua se Forcat Ajrore ukrainase kanë rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet qendrore dhe jugore, thanë zyrtarët rajonalë dhe ushtarakë të shtunën.

Komanda Ushtarake e Jugut tha se 20 dronë u rrëzuan në qendër të rajonit, Vinitsia, dhe 10 të tjerët mbi rajonet Odesa dhe Mikolaiv në jug.

Ndërkohë, sipas të dhënave të fundit nga autoritetet ukrainase, ushtria e Ukrainës ka vrarë deri më tani më shumë se 278 mijë ushtarë rusë që kur ka filluar lufta. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Azia
Kalo në kategori