LAJMI I FUNDIT:

Ukraina po vazhdon përballjen edhe me korrupsionin – arrestohen disa zyrtarë që lëshonin dokumente false për t’i ikur luftës

Ukraina po vazhdon përballjen edhe me korrupsionin – arrestohen disa zyrtarë që lëshonin dokumente false për t’i ikur luftës

Shërbimet e sigurisë të Ukrainës (SBU) po vazhdojnë të godasin krimin e organizuar, duke bërë arrestime në lidhje me një sërë skemash korruptive.

“Për para, autorët ndihmuan rekrutët të shmangnin shërbimin ushtarak dhe të largoheshin nga Ukraina në bazë të dokumenteve të falsifikuara ose të anashkalonin pikat e kontrollit”, njoftoi SBU.


Kjo do t’u kushtonte rekrutëve diku midis 500-8500 dollarë, në varësi të urgjencës së situatës dhe mënyrës së kalimit të kufirit, raporton skynews.

“Falë reagimit të shpejtë të SBU, u bë e mundur të parandalohej largimi i paligjshëm i më shumë se njëqind rekrutëve të mundshëm në vendet e Bashkimit Evropian”, shtoi ai.

Theksojmë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka shkarkuar disa zyrtarë shtetërore nën dyshimin e korrupsionit.

Lista e të arrestuarve:

Kiev – Dy persona nga Kaukazi i Jugut, për shitje të pasaportave false;
Lviv – Një zyrtar i rekrutimit ushtarak, pasi kërkoi 17 mijë dollarë nga dy burra për t’iu shmangur shërbimit ushtarak;
Ivano-Frankivsk – Kreu i një prej komiteteve ushtarake të rrethit, për marrjen e ryshfetit për të ndryshuar të dhënat mjekësore;
Cherkasy – Sekretari i komisionit mjekësor ushtarak të rrethit, i cili shiste certifikata mjekësore false me sëmundje të rënda;
Kirovohrad – Një zyrtar i një prej komiteteve ushtarake të distriktit, i cili kishte falsifikuar certifikatat mjekësore dhe ua kishte shitur rekrutëve të mundshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Azia
Kalo në kategori