LAJMI I FUNDIT:

UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

Procedurë disiplinore ka filluar UEFA ndaj Serbisë për lojën kundër Anglisë e cila u zhvillua 16.06.2024, në kuadër të kampionatit evropian në futboll Euro 2024.

Serbia po dyshohet për “hedhjen e sendeve dhe transmetim të një mesazhi provokues të papërshtatshëm në një ngjarje sportive”.UEFA ka njoftuar se bordi i Etikës dhe Disiplinës do të vendos për masat si dhe do të kryej hetime në lidhje me pretendimet.

Më 17.06.2024, Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka njoftuar se reaguar zyrtarisht në Federatën Evropiane të Futbollit (UEFA) për shkak të siç kanë thënë “shfaqjes së flamujve, sloganeve dhe thirrjeve të tifozëve serbë me mesazhe politike, shoviniste dhe raciste kundër Kosovës”, gjatë ndeshjes Serbi – Angli, në kuadër të Euro 2024.


FFK paraqet reagim zyrtar në UEFA për thirrjet shoviniste të tifozëve serbë në Euro 2024
Lexo po ashtu FFK paraqet reagim zyrtar në UEFA për thirrjet shoviniste të tifozëve serbë në Euro 2024

Sipas FFK-së, shfaqja e papenguar e mesazheve dhe thirrjeve të tilla në një event madhështor si Euro 2024 është e pakuptimtë dhe absurde.

Federata e Futbollit të Kosovës thotë se “qëndron fuqishëm në mbrojtje të vlerave të futbollit dhe promovimit të asaj që UEFA përfaqëson: unitet, gjithëpërfshirje dhe pasion për lojën e futbollit, por njëherësh me vendosmëri mbron edhe dinjitetin e shtetit, që është krijuar me shumë mund e sakrificë.”

Mediat në Kosovë raportuan se gjatë ndeshjes Serbi-Angli më 16.06.2024, në grupet e tifozerive serbe u panë flamuj të Serbisë me hartë të Kosovës.Në këtë ndeshje, Serbia humbi nga Anglia me rezultat 1 me 0. /kallxo.com/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori