LAJMI I FUNDIT:

UBS pranon të blejë Credit Suisse për më shumë se 2 miliardë dollarë

UBS pranon të blejë Credit Suisse për më shumë se 2 miliardë dollarë

UBS ka rënë dakord për të blerë rivalin e saj zviceran Credit Suisse pasi dyfishoi ofertën e saj në 2 miliardë dollarë.

Reklama

Marrëveshja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen pas bisedimeve urgjente të dielën që synonin të kursenin bankën e goditur zvicerane.

Dy bankat më të mëdha në vendin e pasur alpin, të njohur për rëndësinë e tij bankare, kanë qenë në negociata gjatë gjithë fundjavës, me qeverinë, bankën qendrore dhe rregullatorët financiarë të përfshirë.

Qeveria zvicerane njoftoi se do të mbante një konferencë shtypi, pasi presidenti Alain Berset, ministra të tjerë të qeverisë dhe shefi i bankës qendrore, kryetari i Bankës Kombëtare të Zvicrës, Thomas Jordan, kaluan ditën në bisedime në ministrinë e financave në kryeqyteti Bernë.

Gazeta Financial Times, e cila ishte e para të premten që raportoi mundësinë që banka më e madhe e Zvicrës “të gëlltiste” Credit Suisse, tha se UBS kishte rënë dakord ta blinte atë për 2 miliardë dollarë, me huadhënësin tjetër me bazë në Cyrih që kishte refuzuar një ofertë të mëparshme prej 1 miliard dollarësh.

FT tha se aksionarët do të merrnin 0,50 franga zvicerane (0,54 dollarë) për aksion, me marrëveshjen që do të bëhet të dielën përpara se tregjet të hapen në Azi.

Pasi pësoi rënie të mëdha në tregun e aksioneve javën e kaluar, çmimi i aksionit të Credit Suisse u mbyll të premten në 1.86 franga zvicerane, me vlerën e bankës pak më shumë se 8.7 miliardë dollarë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

Korporata Rugove
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Vitaland
Loja që po bën të gjithë të marrin pjesë

Loja që po bën të gjithë të marrin pjesë

Petrol Company
BONEVET hap aplikimin për regjistrimin e fëmijëve 5-15 vjeç në klasat edukative STEAM

BONEVET hap aplikimin për regjistrimin e fëmijëve 5-15 vjeç në klasat edukative STEAM

BONEVETPrishtina
Kalo në kategori