LAJMI I FUNDIT:

Twitter i bashkohet betejës për të ndaluar shpërndarjen e dezinformatave anti-vaksinim (Foto)

Twitter i bashkohet betejës për të ndaluar shpërndarjen e dezinformatave anti-vaksinim (Foto)

Rrjeti social Twitter, është i fundit që i bashkohet betejës për të ndaluar dezinformatat anti-vaksinim në këtë platform.

Reklama

Kompania ka bërë të ditur, se do të shfrytëzojë vetëm të dhënat nga burimet e besueshme për të krahasuar dhe larguar postimet lidhur me vaksinimin, që nuk janë në rregull, transmeton Telegrafi.

“E kuptojmë rëndësinë e vaksinës në parandalimin e sëmundjeve dhe përhpjes së epidemive, andaj do të bëjnë çfarë është e mundur, që të ndalojmë përhapjen e të dhënave jo të vërteta në këtë aspekt” thuhet në raportin e Twitter.

Në të njëjtën kohë, kompania ka bërë të ditur, se do të ndihmojë përdoruesit, që të gjejnë burime të besueshme dhe material të bollshme, kur janë duke kërkuar lidhur me këtë medikamnet preventiv.

Vendimi Twitter, vjen disa ditë pasi Facebook dhe rrjete tjera sociale, ishin nën presion për të ndaluar përhapjen e të dhënave të pvërteta rreth vaksinimit, me pretendime se mund të shkaktojnë më shumë dëm se dobi. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Netflix mbyll biznesin të dhënies me qira të DVD-ve, duke shënuar fundin e epokës së ‘zarfeve të kuqe’

Netflix mbyll biznesin të dhënies me qira të DVD-ve, duke shënuar fundin e epokës së ‘zarfeve të kuqe’

Teknologji
Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Lojëra
Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Teknologji
Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Teknologji
Kalo në kategori