LAJMI I FUNDIT:

Turqia po mban dhe po heton anijen ruse që dyshohet se po transporton grurin e vjedhur ukrainas

Turqia po mban dhe po heton anijen ruse që dyshohet se po transporton grurin e vjedhur ukrainas

Një anije me flamur rus që transportonte mijëra tonë grurë po mbahet dhe po hetohet nga autoritetet turke në portin Karasu të Detit të Zi mbi pretendimet se ngarkesa e saj ishte vjedhur nga Ukraina.

Reklama

Veprimi i zyrtarëve doganorë turq vjen pasi Kievi pretendoi se Zhibek Zholy po transportonte ilegalisht 7,000 tonë drithëra nga Berdyansk i pushuar nga Rusia, një port ukrainas në juglindje të vendit, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët në Karasu thanë se anija po priste jashtë portit ndërsa hetimet ishin ndërmarrë për origjinën e dërgesës.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, konfirmoi se anija ishte me flamur rus, por dukej se po turbullonte ujërat ndërsa pretendonte se Kremlini po kërkonte qartësi të hënën.

“Anija me të vërtetë është me flamur rus, por unë mendoj se i përket Kazakistanit dhe ngarkesa po transportohej me një kontratë midis Estonisë dhe Turqisë”, u tha Lavrov gazetarëve.

Kievi ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territori i okupuar ukrainas për t’i shitur në tregjet ndërkombëtare. Eksportet e grurit të vendit janë përgjegjëse për pothuajse 15 për qind të totalit botëror.

Rasti i Zhibek Zholy ka sjellë në fokus pretendimet për vjedhje dhe e ka vënë qeverinë turke në një pozitë të ndjeshme ndërsa vazhdon të kërkojë një rol ndërmjetësues midis Moskës dhe Kievit për çështjen e furnizimit global me ushqime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Greqia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori