Mbajtja e sheqerit në gjak të qëndrueshëm është veçanërisht e rëndësishme tani, sepse zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2 – një gjendje që është e lidhur me ndërlikimet e COVID-19.

Ju keni dëgjuar sa e rëndësishme është të ulni rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 pasi që ju bënë më të prekshëm ndaj goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera.

Tani mjekët po paralajmërojnë që COVID-19 e bën atë më të rëndësishëm se kurrë, sepse njerëzit me diabet të tipit 2 dhe ata me kontroll të dobët të sheqerit në gjak kanë një rrezik 20 për qind më të madh për të zhvilluar komplikime të rënda nga virusi.

Reklama

Lajmi i mirë? Studiuesit kanë zbuluar ndryshime të thjeshta që mbajnë nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës të kontrolluar në mënyrë që rrezikun tuaj.

Reklama

Hapni dritaret

Diçka aq e lehtë sa hapja e dritareve dhe lejimi i ajrit të freskët në shtëpinë tuaj përmirëson ekuilibrin e sheqerit në gjak. Si? “Ekspozimi ndaj të ftohtit aktivizon indin yndyror ngjyrë kafe”, shpjegon Dr. Celi. Kjo “yndyrë e mirë” djeg sheqerin në gjak për t’ju ngrohur – dhe kjo djegie mban sheqerin në gjak të rregullt.

Zbehni dritat gjatë natës

Ulja e dritave tre orë para gjumit mund të ndihmojë sheqerin në gjak të jetë në nivele të qëndrueshme, raportojnë shkencëtarët në Universitetin Northwestern.

Reklama

Në studimin e tyre të fundit, të rriturit duke ndjekur këtë këshillë të lehtë digjnin sheqerin në gjak 30 për qind në mënyrë më efektive sesa ata që ishin të ekspozuar ndaj dritave të ndritshme para gjumit – dhe efektet u kapën pas vetëm një nate!

Reklama

Konsumoni ujë

Nëse keni konsumuar një gotë ujë sot, keni ulur rrezikun e diabetit! Kështu thonë studiuesit në revistën Diabetes Care. Në studimin e tyre, njerëzit që pinë të paktën 500 mililira çdo ditë kishin 28 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin sheqer të lartë në gjak sesa ata që pinin më pak. /Telegrafi/

Reklama