LAJMI I FUNDIT:

Tregjet e aksioneve në botë e nisin javën në rritje

Tregjet e aksioneve në botë e nisin javën në rritje

Tregjet evropiane janë hapur në rritje në sesionin e parë të kësaj jave, pas fitimeve modeste të javës së kaluar.

Reklama

Indeksi pan-Europian Stoxx 600 e ka nisur ditën në rritje me rreth 0.3 për qind, ndërsa sektori i shitjeve me pakicë kryeson fitimet, në rritje me rreth 0.8 për qind.

Ndërkohë, shumica e tregjeve në rajonin e Azi-Paqësorit patën një performancë mikse pasi qeveria kineze vendosi një objektiv të rritjes ekonomike prej 5 për qind, gjatë këtij viti.

Në dëshminë që pritet të mbajë në Kongresin amerikan presidenti i FED, Jerome Powell mund të japë detaje mbi ecurinë e normave të interesit dhe mbi gjendjen e ekonomisë.

Rezerva Federale paralajmëron rritje të normave të interesit për të luftuar inflacionin
Lexo po ashtu Rezerva Federale paralajmëron rritje të normave të interesit për të luftuar inflacionin

Gjithashtu, tregjet po presin edhe raportin mbi punësimin në SHBA për muajin shkurt dhe analistët presin 255 mijë vende të reja pune.

Investitorët po presin edhe të dhënat mbi shitjet me pakicë në Eurozonë për janarin dhe prodhimin industrial për Gjermaninë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Ekonomi
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Korporata Rugove
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
40% subvencion nga qeveria për çdo qytetar që kursen rrymë

40% subvencion nga qeveria për çdo qytetar që kursen rrymë

ACN Midea
Kalo në kategori