LAJMI I FUNDIT:

Rezerva Federale paralajmëron rritje të normave të interesit për të luftuar inflacionin

Rezerva Federale paralajmëron rritje të normave të interesit për të luftuar inflacionin

Rezerva Federale (FED) e Shteteve të Bashkuara të Amerikës thotë se inflacioni mbetet në mënyrë të pakëndshme i lartë dhe se rritja shtesë e normave të interesit është e nevojshme për ta mbajtur atë nën kontroll.

Reklama

Raporti që u ofron ligjvënësve një përditësim mbi politikën monetare dhe zhvillimet ekonomike vjen vetëm pak ditë përpara se kryetari i FED-it, Jerome Powell të dëshmojë në Kongres para Komitetit Bankar dhe Komisionit të Shërbimeve Financiare.

Bankierët qendrorë janë në mes të fushatës më agresive që nga vitet 1980 për të shtypur inflacionin e lartë. Megjithëse Indeksi i Çmimeve të Konsumit ka rënë ngadalë nga niveli i lartë prej 9.1 për qind i shënuar në qershor 2022, ai mbetet rreth tre herë më i lartë se mesatarja e para pandemisë COVID-19.

Zyrtarët votuan në shkurt për të rritur normën bazë të interesit me një çerek pikë përqindjeje në një interval prej 4.5 për qind në 4.75 për qind dhe sinjalizuan se një “dy më shumë” rritje janë në tryezë këtë vit. Kjo pasoi një rritje gjysmë pikë në takimin e tyre të dhjetorit dhe katër lëvizje radhazi 75 pikë-bazë përpara kësaj.

Komiteti i përcaktimit të normave të FED-it mblidhet më vonë këtë muaj. Tregjet presin gjerësisht që FED të vazhdojë të rrisë normat me një ritëm çerek pikë, por një mori raportesh të të dhënave ekonomike më të nxehta se sa pritej në javët e fundit, duke përfshirë raportin e shpërthimit të vendeve të punës në janar dhe të dhënat zhgënjyese të inflacionit që treguan përhapjen e çmimeve të larta të konsumit ka ngritur spektrin e një norme më të lartë të pikut ose rritjeve më të pjerrëta.

Departamenti i Punës raportoi në shkurt se indeksi i çmimeve të konsumit u rrit 0.5 për qind në janar 2023, më së shumti në tre muaj. Norma vjetore e inflacionit befasoi gjithashtu në rritje në nivelin 6.4 për qind.

Këto të dhëna kanë nxitur disa tregtarë të rishqyrtojnë pritjet e tyre për rritjen e normës për vitin, me një numër në rritje investitorësh që tani vënë bast se FED mund të rrisë normat më të larta se sa ishte parashikuar më parë. Rreth 33% e tregtarëve presin që FED të rrisë normën e fondeve federale me 75 pikë bazë të tjera deri në fund të vitit, ndërsa 64 për qind presin që normat të rriten me 50 pikë bazë, sipas të dhënave nga mjeti FedWatch i CME Group.

Zyrtarët e FED-it kanë pranuar se normat mund të kenë nevojë të shkojnë më lart se sa pritej dhe të mbeten të ngritura për më gjatë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ekonomi
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Festo ditëlindjen në VitaLand - oferta fantastike!

Festo ditëlindjen në VitaLand - oferta fantastike!

Vitaland
Gati 4 milionë euro shpenzime të Kuvendit, deputetët ankohen për mungesë të kushteve për punë

Gati 4 milionë euro shpenzime të Kuvendit, deputetët ankohen për mungesë të kushteve për punë

Ekonomi
Kalo në kategori