Giannis Antetokounmpo mezi mundi të përmbante lotët e gëzimit duke marrë çmimin e “Lojtarit më të Vlefshëm” të NBA në fund të qershorit, por do të hiqte dorë pa menduar, për një titull të kampionit të botës me kombëtaren greke.

“Unë do t’i jepja çmimin e NBA-së për një medalje botërore”, tha Giannis për faqen zyrtare të Phoebe.

Duke pasur parasysh numrin e madh të yjeve që kanë anuluar ekipin kombëtar të SHBA-së, Giannis do të jetë deri tani emri më i madh në botërorin që do të startojë më 31 gusht në Kinë.

“Unë gjithmonë ndjehem e veçantë kur luaj për kombëtaren. Kur fillon turneu dhe intonohet himni, këto emocionet nuk mund të përshkruhen. Është një përvojë e mahnitshme dhe çdo herë jam krenar me vetën time. Ndjenja e fitores me ekipin kombëtar është fantastike dhe tashmë thashë që gjithmonë përgjigjem kur jam i shëndetshëm, si këtë verë”, shpjegoi Antetokounmpo.

Reklama
Reklama

Këtë herë, skuadra greke do të përfshijë edhe dy vëllezërit e Giannisit – Thanasisit më të vjetër dhe Kostasit më të ri.

Greqia fitoi medaljen e fundit në një garë të madhe në vitin 2009, një medalje bronzi në Kampionatin Evropian në Poloni. /Telegrafi/