LAJMI I FUNDIT:

Trazira në qytetin turk të Vanit – fituesit nuk i dorëzohet komuna, por partisë humbëse të Erdoganit

Trazira në qytetin turk të Vanit – fituesit nuk i dorëzohet komuna, por partisë humbëse të Erdoganit

Kanë nisur trazira në qytetin turk të Vanit pasi partia e drejtuar nga presidenti, Recep Tayyip Erdogan, AKP nuk po pranon të dorëzojë komunën.

Komisioni zgjedhor i bashkisë së qytetit të Vanit i është dorëzuar Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet pasi komisioni zgjedhor provincial vendosi se fituesi, Abdullah Zeydan nga Partia kurde e Barazisë dhe Demokracisë së Popullit (DEM), nuk kishte të drejtën për të kandiduar në zgjedhje.


Pavarësisht se Zeydan siguroi vendin e parë me 55.48 për qind të votave në provincën lindore, të drejtat e tij zgjedhore iu hoqën me një vendim gjykate pak përpara zgjedhjeve të 31 marsit.

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan 'pranon humbjen' – ja çfarë tha pak pas publikimit të rezultateve të pjesshme
Lexo po ashtu Zgjedhjet në Turqi, Erdogan 'pranon humbjen' – ja çfarë tha pak pas publikimit të rezultateve të pjesshme

Heqja e këtyre të drejtave nënkupton humbjen e kualifikimit të tij për detyrë, në pritje të rezultatit të ankesave, duke çuar në heqjen e mandatit të tij, shkruan gazeta hurriyet.

Partia DEM përmes një njoftimi me shkrim ka thënë se partia e ka ankimuar vendimin, duke ia përcjellë Këshillit të Lartë Zgjedhor (YSK) për të ndërprerë dhënien e mandatit në pritje të procesit të ankesës.

Ndërkohë, bordi vendosi t’i jepte mandatin kandidatit me numërimin e dytë më të madh të votave, i cili ishte kandidati i AKP-së, Abdulahat Arvas.

Zeydan u arrestua në nëntor të vitit 2016 dhe qëndroi në burg për akuza të lidhura me terrorin deri në janar 2023. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të

Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të "gjuante raketat supersonike Rampage" - një sulm preciz që heshti Teheranin

Azia
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Evropa
U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

Amerika Latine
Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Evropa
Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Azia
Kalo në kategori