LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan ‘pranon humbjen’ – ja çfarë tha pak pas publikimit të rezultateve të pjesshme

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan ‘pranon humbjen’ – ja çfarë tha pak pas publikimit të rezultateve të pjesshme

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan theksoi rëndësinë e demokracisë dhe vullnetit të kombit, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve.

Duke folur me mbështetësit e tij në Ankara herët të hënën, menjëherë pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve, Erdogan tha se kombi turk kishte përdorur kutinë e votimit për të përcjellë mesazhet e tij tek politikanët.


“Pavarësisht rezultateve, fituesi i këtyre zgjedhjeve është demokracia dhe vullneti ynë kombëtar”, ka thënë Erdogan, shkruajnë mediat turke, përcjell Telegrafi.

Ai shprehu gjithashtu vlerësimin e tij për ata që mbështetën partinë dhe aleancën e tij, si dhe të gjithë qytetarët që ushtruan të drejtat e tyre demokratike.

Zgjedhjet lokale, opozita shënon fitore në qytetet kryesore të Turqisë
Lexo po ashtu Zgjedhjet lokale, opozita shënon fitore në qytetet kryesore të Turqisë

Duke nënvizuar parimet demokratike, Erdogan theksoi besnikërinë e tij ndaj vullnetit të kombit dhe vuri në dukje se partia e tij ka qenë gjithmonë në anën e demokracisë dhe kutisë së votimit.

“Sot, ne veprojmë me të njëjtën ndjenjë përgjegjësie dhe nuk njohim asnjë fuqi mbi vullnetin e kombit”, tha Erdogan.

“Vetëkritikë”

Pasi Këshilli i Lartë i Zgjedhjeve shpalli rezultate të pjesshme, presidenti Erdogan deklaroi se partia e tij do të pranonte rezultatin e zgjedhjeve.

“Ne do të respektojmë vendimin e kombit tonë dhe nuk do të veprojmë kundër vullnetit kombëtar”, tha ai.

Presidenti Erdogan pranoi se partia e tij nuk mund të arrinte “rezultatin që donim dhe shpresonim nga zgjedhjet vendore”.

“Rezultatet e zgjedhjeve vendore do t’i vlerësojmë hapur në partinë tonë dhe do të bëjmë autokritikë”.

Për më tepër, presidenti Erdogan theksoi rëndësinë e rindërtimit të besimit dhe krijimit të lidhjeve më të forta me njerëzit.

Opozita siguron qytetet kyçe

Partia kryesore opozitare e Turqisë ruajti kontrollin e saj mbi qytetet kyçe dhe fitoi diku tjetër në zgjedhjet lokale.

Me më shumë se 90 për qind të numëruara të kutive të votimit, kryebashkiaku aktual i Stambollit Ekrem Imamoglu i CHP-së, kryesonte me një diferencë të madhe në qytetin më të madh dhe qendrën ekonomike të Turqisë, sipas Anadolu Agency.

Ndërsa Mansur Yavas, kryebashkiaku i kryeqytetit, Ankara, mbajti vendin e tij për pesë vjet të tjera, treguan rezultatet. /Telegrafi/