Tite ka zbuluar se konsistenca e Gabriel Martinelli ishte një arsye kryesore pse ylli i Arsenalit u përzgjodh në skuadrën e Brazilit për Kupën e Botës.

21-vjeçari ka qenë në formë të shkëlqyer për Topçinjtë këtë sezon, duke shënuar pesë gola dhe duke dhënë dy asistime në Ligën Premier për të ndihmuar skuadrën e tij të vendoset në krye të tabelës pas 13 ndeshjeve. Ka qenë fillimi i mrekullueshëm i sezonit për Martinellin dhe ai është shpërblyer me një vend në skuadrën e Brazilit për turneun.

Shoku i skuadrës, Gabriel Jesus është përzgjedhur gjithashtu në skuadrën që do të udhëtojë në Katar përpara ndeshjes së tyre të parë të turneut më 24 nëntor. Brazili do të përballet me Serbinë në ndeshjen e tyre hapëse, përpara se të përballet me Zvicrën dhe Kamerunin, ndërsa skuadra e Tite shkon në garë si një nga favoritët.

Reklama
Reklama

Gabriel Martinelli

“Na pëlqen agresiviteti i Martinellit. Ai është një nga lojtarët më të mirë në Arsenal, ekipi i parë në tabelën e Ligës Premier. Ai është i mirë në një kundër një, ai është shumë i shpejtë në kundërsulm dhe ai ka luajtur në një nivel vazhdimisht të mirë”, ka deklaruar Tite.

Megjithatë, dikush që nuk është përzgjedhur është Roberto Firmino i Liverpoolit, pavarësisht fillimit të tij të ndritshëm të sezonit. Firmino ka shënuar gjashtë gola dhe ka dhënë tre asistime në Ligën Premier këtë sezon.

Ka kundërshtime se anëtari i The Reds do të duhej të ftohej para dyshes së Arsenalit, mirëpo selektori i Brazilit ka menduar ndryshe. /Telegrafi/