LAJMI I FUNDIT:

Toyota tërheq nga tregu amerikan dy modele për shkak të një defekti në airbag

Toyota tërheq nga tregu amerikan dy modele për shkak të një defekti në airbag

Nëse jetoni në SHBA dhe shpresonit që gjatë kësaj fundjave të vozitni një Toyota Grand Highlander të ri, do ju duhet të prisni.

Kjo pasi Toyota ka lëshuar një ndalesë shitjeje në SHBA që nga 20 qershori i vitit 2024, për SUV Grand Highlander dhe TX për shkak të një defekti me airbag.

Sipas markës, airbag-u mund të mos hapet në rast aksidenti.


Bëhet e ditur se tërheqja prek rreth 145 mijë njësi të modeleve, përcjell Telegrafi.

Ndërsa pronarët aktualë të Grand Highlander dhe TX do të njoftohen për rregullimin e problemit deri në mes të gushtit, kur prodhuesi pritet të gjejë një zgjidhje.

Ndryshe, Toyota Grand Highlander dhe Lexus TX janë ndërtuar në të njëjtën fabrikë në Princeton, Indiana.

Deri në vitin 2024, viti i parë i plotë i prodhimit për të dy veturat, Toyota ka shitur tashmë 48,840 Grand Highlanders ndërsa Lexus ka shitur 18,965 shembuj të TX.

Të dy modelet përdorin të njëjtin motor me katër cilindra 2.4 litra turbocharged. /Telegrafi/