LAJMI I FUNDIT:

Tortë antike me vishnje: Ëmbëlsirë më e lëngshme në botë!

Tortë antike me vishnje: Ëmbëlsirë më e lëngshme në botë!

Përbërësit:

Reklama

▪ 5 vezë
▪ 1 filxhan sheqer (filxhani 200 ml)
▪ 1 filxhan vaj
▪ 1 filxhan jogurt
▪ 1 qeskë pluhur për ëmbëlsira
▪ 2 filxhanë miell
▪ 1 sheqer vanilje
▪ 500 g vishnje

Përgatitja:

Ndani të bardhët dhe të verdhët e vezëve, pastaj të bardhëve të vezëve shtoni sheqer dhe përzieni derisa të krijohet shkuma.

Në të verdhët e vezëve shtoni vajin, jogurtin, miellin dhe qeskën e pluhurit dhe përzieni ngadalë me lugë.

Pastaj në atë pjesën e verdhë ngadalë shtoni shkumën (shllagun) e të bardhëve të vezëve dhe sheqerit, përzieni derisa përbërësit të bashkohen.

Në tepsi të lyer me vaj dhe në të cilën keni hedhur miellin qitni përbërjen e cila do të duhej të jetë pak më e dendur se sa që jeni mësuar ta bëni.

Pastaj “hidhni” vishnjat e pastruara në sipërfaqe të ëmbëlsirës.

Piqni në 200 gradë celsius 15 minuta. Kur korja të fillojë të ndahet nga tepsia, do të thotë që ëmbëlsirën duhet ta nxirrni nga furra.

Sheqerin e vaniljes ia hidhni ëmbëlsirës derisa është e nxehtë.

Shërbejeni kur ëmbëlsira të jetë plotësisht e ftohur. /Telegrafi/