LAJMI I FUNDIT:

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Gjermania e nisi bindshëm kampanjën e tyre në Kampionatin Evropian 2024 me një fitore spektakolare ndaj Skocisë.

“Die Mannschaft” arritën që të shënojnë fitore me rezultat të thellë 5-1 duke shtrirë kështu dominimin që nga fillimi i ndeshjes.

Florian Wirtz, Jamal Musiala, Kai Havertz, Niclas Fullkrug dhe Emre Can ishin lojtarët që realizuan për Gjermaninë në këtë takim.


Përveç rezultatit të thellë, ajo që mori vëmendjen ishte edhe goli i parë i Gjermanisë i cili u shënua nga Wirtz.

Në pamje të parë mund të dukej që ishte një gol i thjeshtë, por e vërteta nuk qëndron kështu pas sipas matjeve që janë kryer nga kompania Connected Ball Technology pas ndeshjes, topi i goditur nga Wirtz pati një shpejtësi prej 108 km/h ndërsa topi pati rreth 15 rrotullime çdo sekondë.

Nuk pati mënyrë më të veçantë për të debutuar me gol me kombëtaren se sa në një ndeshje të kësaj rëndësie.

Wirtz do të ketë mundësinë që ta zgjerojë rekordin e tij të golave me Gjermaninë ditën e mërkurë, kur atëherë do të përballen me Hungarinë në kuadër të ndeshjes së dytë të grupit A./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori