Jemi në ditët e ndeshjeve të Kombëtareve ku po zhvillohen kualifikimet për Kampionatin Botëror ‘Katari 2022’.

Franca është kampioni në fuqi i Botës, derisa Italia sapo është kurorëzuar me titullin e kampionit të Evropës.

Por as francezët dhe as italianët nuk e kanë skuadrën kombëtare më të vlefshme në botë, pasi nga top 10 kombëtaret më të vlefshme prinë Anglia.

‘Tre Luanët’ janë ekipi kombëtar më i shtrenjtë pasi vlera e tyre kalon shifrën e 1 miliardë eurove, ku ndiqet nga Franca me 1,04 miliardë.

Në vendin e tretë është Kombëtarja e Brazilit me 972 milionë, derisa të katërtin e mbajnë kampionët e Evropës, Italia me 916 milionë euro.

Më poshtë keni top 10 Kombëtaret më të shtrenjtë në botë për momentin.

10. Belgjika – 581.5 milion €


9. Holanda – 647.2 milion €


8. Argjentina – 722.5 milion €


7. Spanja – 729.5 milion €


6. Portugalia – 847.5 milionë euro


5. Gjermania – 872 milionë euro


4. Itali – 916 milionë euro


3. Brazili – 972.4 milionë euro

2. Franca – 1.04 miliardë euro

1. Anglia – 1.18 miliardë euro

/Telegrafi/