LAJMI I FUNDIT:

Theren me thikë disa persona, duke përfshirë fëmijë në një park në Francë

Theren me thikë disa persona, duke përfshirë fëmijë në një park në Francë
Ilustrim

Disa fëmijë janë goditur me thikë në një sulm në një park pranë liqenit Annecy në Francën juglindore, tha ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin.

Reklama

Ai ka konfirmuar se policia ka arrestuar autorin. Ai njoftoi në Twitter se tetë fëmijë u plagosën dhe disa të rritur. Sulmi ka ndodhur rreth orës 09:45.

Deputeti rajonal, Antoine Armand e përshkroi sulmin si “të neveritshëm” ndërsa deklaroi se autoritetet kanë nisur hetimet.

Kryeministrja franceze, Elisabeth Borne, është nisur drejt vendit të ngjarjes, raporton afp.

Mediat lokale raportojnë se viktimat ishin rreth tre vjeç. Asambleja Kombëtare Franceze mbajti një minutë heshtje dhe rrugët përreth vendit të sulmit u bllokuan.

Një burim policor i tha AFP se sulmuesi ishte me kombësi siriane, një azilkërkues dhe nuk kishte shumë të dhëna rreth tij. Një dëshmitar i tha Le Dauphine se sulmuesi mbante një çallmë në kokë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori