Të paktën tetë punëtorë humbën jetë dhe disa të tjerë pësuan lëndime pasi një zjarr shpërtheu në një fabrikë kimike në Indinë veriore, tha policia të shtunën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri shpërtheu kur një bojler eksplodoi në fabrikë në zonën Hapur të shtetit Uttar Pradesh, tha oficeri i lartë i policisë Pravin Kumar. Të lënduarit janë dërguar në spital dhe tre prej tyre janë në gjendje kritike, tha ai.

Intensiteti i shpërthimit eksplodoi nga çatia e fabrikës, tha Ajay Mishra, një punonjës shpëtimi.

Autoritetet urdhëruan një hetim.

Në vitin 2019, një zjarr i shkaktuar nga një qark i shkurtër elektrik në një fabrikë në New Delhi që prodhonte çanta dhe sende të tjera iu mori jetën 43 njerëzve. /Telegrafi/

Reklama
Reklama