0Shares

Dy çifte, vajzat e të cilëve kishin lindur me një sëmundje neurologjike të pashërueshme, po bëjnë thirrje për rritjen e ndërgjegjësimit për shfaqjen gjenetike për cilindo që mendon të fillojë një familje.

Prindërit e parë Rachael dhe Jonathan u shkatërruan kur vajza e tyre, Mackenzie, u diagnostikua me atrofi muskulare kurrizore (SMA) këtë vit.

“Ne thamë, në rregull, si shërohet kjo? Çfarë bëjmë ne? Dhe mjeku na tha… ‘Është sëmundje terminale.’”, “tha Rachael për 9NEWS.

“Një në 35 njerëz e bartin këtë dhe kemi kuptuar se kjo ishte e parandalueshme,” tha ajo.

“Në rast se planifikoni të mbeteni shtatzënë, menjëherë shkoni te mjeku. Pyesni për këtë test gjenetik, mund t’ju shpëtojë shumë dhimbje.”, përfundoi Rachael./Gazeta Shneta/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)