LAJMI I FUNDIT:

Tesla shfaq pamjet e reja të Robotit humanoid duke ecur ngadalë – duke bërë gjëra të tjera gjithashtu

Tesla shfaq pamjet e reja të Robotit humanoid duke ecur ngadalë – duke bërë gjëra të tjera gjithashtu

Tesla po shfaq pamjet e reja të “Robotit njeri” të saj në atë që duket të jetë një diçka e gatshme për prodhim.

Ai është parë duke ecur përpara (ngadalë) pa disa nga pengesat që kishim parë në zbulimin e tyre të parë, përcjell Telegrafi.


Robotët me sa duket mund të bëjnë edhe gjëra të tjera, si kapja e sendeve dhe njohja e objekteve.

Videoja e re u prezantua nga Elon Musk gjatë një takimi të fundit të aksionarëve, me Musk që pretendon se ekipi sapo e ka “kompletuar” atë një natë më parë.

Tesla’s Bot, i cili është projektuar si një robot humanoid, fillimisht u zbulua vitin e kaluar në ngjarjen e kompanisë për Ditën e AI.

Në atë kohë, Tesla mund të tregonte vetëm një version të dekonstruktuar të robotit që roboti mezi mund të ecte përpara, e lëre më të kryente ndonjë punë manuale në skenë.

E tani, Tesla po tregon robotë më shumë si ai model, por që lëvizin në mënyrë të pavarur, qoftë edhe pak ngadalë. /Telegrafi/