LAJMI I FUNDIT:

Tërmeti godet Napolin, italianët alarmohen se mund të “aktivizohet” vullkani – publikohen pamjet e momentit kaotik

Tërmeti godet Napolin, italianët alarmohen se mund të “aktivizohet” vullkani – publikohen pamjet e momentit kaotik

Një tërmet me fuqi shkatërruese prej 4 ballë magnitudë goditi rajonin italian të Napolit që njihet për aktivitetet vullkanike, duke bërë që banorët të kaplohen nga paniku dhe të vrapojnë në të gjitha anët për t’i shpëtuar më të keqes.

Tërmeti u përcoll nga disa pastërmete me fuqi më të vogël shkatërruese, megjithatë mjaftoi kjo shkundje që të shkaktohen dëme materiale dhe banorët të frikësohen për jetën e tyre, dhe ideja se mund të vijë deri te shpërthimi i vullkanit në këtë rajon.


E është pikërisht Campi Flegrei në Napoli që njihet për aktivitetet vullkanike të shpeshta, u godit dhe filloi të rikthej frikën tek qytetarët se mund të ndodhë ndonjë shpërthim vullkani, transmeton Telegrafi.

Campi Flegrei është super vullkani më i madh aktiv në Evropë – ku në këtë rajon jetojnë mbi gjysmë milioni njerëz dhe do të ishte rrezik tejet i madh nëse vjen deri te shpërthimi.

E kjo frikë vjen si pasojë e një studimi të bërë në qershor nga Instituti Kombëtar për Gjeofizikë dhe Universiteti i Londrës, që konstatuan se vullkani është shumë pranë “pikës shpërthyese”.

E javën e kaluar një tërmet tjetër prej 4.2 shkallë magnitudë u regjistruar në rajonin e Romës që po konsiderohet si më i fuqishmi në 40 vitet e fundit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Kalo në kategori