LAJMI I FUNDIT:

Telefonat e disa njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar do të japin rastësisht një alarm të lartë sot

Telefonat e disa njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar do të japin rastësisht një alarm të lartë sot

Nëse telefoni juaj papritmas fillon të lëshojë një alarm në një moment midis orës 13:00 dhe 2 pasdite, mos u shqetësoni.

Reklama

Ndërprerja e papritur është pjesë e një plani të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar për të provuar një Sistem të Alarmit të Emergjencës që do të përdoret në rastet e fatkeqësive.

Vende të tjera, si SHBA, tashmë kanë një sistem të ngjashëm dhe përdoret në rast fatkeqësish natyrore si tërmetet.

Për momentin, duket se vetëm pajisjet që përdorin sistemin operativ Android të Google do të marrin sinjalizimin. Pra, nëse përdorni një iPhone, nuk do të prekeni, transmeton Telegrafi.

Një njoftim në faqen e internetit të qeverisë thotë: ‘Disa rrjete të telefonisë mobile në Mbretërinë e Bashkuar po testojnë alarme emergjente midis orës 13:00 dhe 14:00 pasdite.

‘Nëse keni një pajisje Android, ka një shans të vogël që të merrni një sinjalizim provë. Pajisja juaj mund të prodhojë një tingull të lartë si sirenë’.

Paralajmërimi do të vijë me një mesazh: ‘Ky është një test i operatorit të rrjetit celular të shërbimit të Alarmeve të Urgjencës. Ju nuk keni nevojë të ndërmerrni ndonjë veprim. Për të zbuluar më shumë, kërkoni për gov.uk/alerts’.

Qeveria ka në plan të hapë Sistemin e Paralajmërimit të Emergjencave në një moment gjatë verës së 2021.

Ai do të vendoset vetëm kur ekziston rreziku i jetës në një zonë të caktuar. Kjo mund të jetë si rezultat i një sulmi terrorist, përmbytjes ekstreme, zjarri, një emergjence shëndetësore publike ose një shpërthimi.

Nëse jeni në afërsi të incidentit, alarme do t’ju paralajmërojnë dhe do t’ju këshillojnë se si të qëndroni të sigurt. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Të paguar shtrenjtë, por sot nuk vlejnë asgjë: 95 për qind e artikujve NFT humbën vlerën e tyre

Teknologji
X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

Teknologji
Pesë arsyet pse duhet ta blini modelin iPhone 15 Pro Max

Pesë arsyet pse duhet ta blini modelin iPhone 15 Pro Max

Teknologji
Pse evropianët paguajnë më shumë për iPhone sesa amerikanët

Pse evropianët paguajnë më shumë për iPhone sesa amerikanët

Teknologji
Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Teknologji
A i mbijeton iPhone 15 Pro hedhjes nga një makinë në lëvizje, shikoni këtë video

A i mbijeton iPhone 15 Pro hedhjes nga një makinë në lëvizje, shikoni këtë video

Teknologji
Kalo në kategori