LAJMI I FUNDIT:

Të paktën katër të vdekur nga një tornado në Oklahoma – kërcënimi i stuhive të forta vazhdon nga Missouri në Teksas

Të paktën katër të vdekur nga një tornado në Oklahoma – kërcënimi i stuhive të forta vazhdon nga Missouri në Teksas

Të paktën katër persona kanë vdekur, duke përfshirë një foshnjë, pas një tornadoje në Oklahoma gjatë natës, pasi stuhitë e forta kërcënojnë me shi të dendur dhe breshër të madh nga Missouri në Teksas të dielën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shumë tornado të fuqishme dhe jashtëzakonisht të rrezikshme u raportuan në terren njëkohësisht gjatë natës të së shtunës në pjesë të Oklahomas, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.


Dy vdekje ndodhën në Holdenville dhe e treta afër Marietta në I-35, sipas Keli Cain, drejtoreshë e marrëdhënieve publike për Departamentin e Menaxhimit të Emergjencave dhe Sigurisë Kombëtare të Oklahomas.

Një vdekje e katërt ndodhi në qytetin e goditur rëndë të Sulphur, Oklahoma, tha guvernatori Kevin Stitt në një konferencë shtypi të dielën.

Ndërkohë ka pasur raporte për lëndime, dëmtime materiale, përmbytje dhe rrëzim të linjave të energjisë elektrike dhe pemëve nëpër disa qarqe të shtunën mbrëma, tha Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave në Oklahoma.

Shkalla e dëmit ishte e paqartë – deri të dielën.

Siç theksohet më tej, gati 47 milionë njerëz janë në rrezik për mot të ashpër të dielën nga Teksasi lindor në veri deri në luginën e sipërme të lumit Missisipi, ndërsa komunitetet në Nebraska dhe Iowa vëzhgojnë shkatërrimin që stuhitë tashmë kanë lënë pas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur

Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur "t'i çante" veshin

Amerika
Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Amerika
Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Amerika
Nga Abraham Lincoln te George W. Bush - një histori e tentativave për vrasje të presidentëve në SHBA

Nga Abraham Lincoln te George W. Bush - një histori e tentativave për vrasje të presidentëve në SHBA

Botë
Pyetjet të cilave Shërbimi Sekret duhet t'u përgjigjet - në lidhje me 'dështimin për të ndaluar njeriun që u përpoq të vriste Donald Trump'

Pyetjet të cilave Shërbimi Sekret duhet t'u përgjigjet - në lidhje me 'dështimin për të ndaluar njeriun që u përpoq të vriste Donald Trump'

Amerika

"Politika nuk duhet të jetë kurrë një terren vrasjesh": Biden i drejtohet kombit pas atentatit ndaj Trump

Amerika
Kalo në kategori