LAJMI I FUNDIT:

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Njerëzit janë nga natyra krijesa shoqërore. Shumica e njerëzve dëshirojnë intimitet, shoqëri dhe lidhje të qëndrueshme me të tjerët. Megjithatë, në anën tjetër të lidhjes qëndron vetmia

Reklama

Kur nuk mund të shihni ose të flisni me dikë që ju intereson, dhimbja e mungesës së tyre dhe kujtimet së bashku mund të zënë vend në zemrën tuaj.

Ndonjëherë, ju mund ta zgjidhni problemin e mungesës së dikujt duke i telefonuar ose duke i shkuar për një vizitë. Por kjo nuk është gjithmonë e mundur.

Disa këshilla mund t’ju ndihmojnë të përballeni me këto ndjesi, pavarësisht nëse ju mungon një ish-partner apo jeni duke vuajtur për humbjen e një anëtari të ngushtë të familjes.

Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë
Lexo po ashtu Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë

Kujdesu për veten: Kujdesi ndaj plagëve emocionale është po aq i rëndësishëm sa trajtimi i plagëve fizike. Ju keni përjetuar një humbje dhe ka të ngjarë të keni nevojë për kohë për t’u përshtatur përpara se të ndiheni përsëri mirë, shkruan Healthline.

Gjeni kohë për t’u përqendruar te ndjenjat tuaja: Nuk ka asgjë të keqe të humbasësh dikë dhe të ndihesh keq për humbjen. Është gjithashtu e zakonshme të dëshirojmë t’u shpëtojmë këtyre ndjenjave. Kush dëshiron të përjetojë dhimbje?

Megjithatë, një hulumtim i vitit 2010 sugjeron se shmangia e emocioneve mund të kontribuojë në përkeqësimin e simptomave të shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin.

Ndërveproni me të tjerët: Pjesëmarrja në aktivitete shoqërore dhe komunitet mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e vetmisë dhe të sjellë lidhje të reja. Ndonëse kalimi i kohës me të tjerët mund të mos ju lehtësojë plotësisht, shoqëria mund t’ju ndihmojë, citon Anabel.

Rikthehuni në kontakt me veten: Gjithkush ka nevojë për pak kohë vetëm. Shfrytëzojeni këtë shans për të ndjekur interesa të reja ose gjëra që ju pëlqejnë, qoftë një udhëtim apo një fundjavë kushtuar vetëm filmave artistikë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Shëndetësi
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Nutricion
Kalo në kategori