Kontrata e Marco Asensios me Real Madridin përfundon në vitin 2023. Ai po përballet me një të ardhme të pasigurt dhe koha nuk ka qenë në favor të lojtarit që dikur ishte perspektiva më e ndritur e Spanjës.

Në vitin 2017, dukej sikur ai e kishte botën në këmbët e tij dhe sikur mund të fitonte edhe një Top të Artë, por realiteti tani është shumë larg nga kjo. Kur Liverpool trokiti në derën e tij në vitin 2018, ideja që ai të shitej ishte qesharake. Tani nuk është një sugjerim kaq i çmendur.

Lëndimi i tij në gju është tashmë dy vjet më parë tani, dhe ai nuk ka nisur aq shumë ndeshje te Real Madridi sa kishin shpresuar dhe pritur. Ai ishte golashënuesi i dytë më i mirë sezonin e kaluar me shtatë gola, por kurrë bindës dhe të mbante skuadrën mbi shpinën e tij.

Foto: marca.com

Hat-triku i tij kundër Mallorcas duket si diçka nga një realitet alternativ, pasi ai pothuajse nuk ka treguar diçka që i ngjan asaj që atëherë, as nuk e kishte treguar më parë atë ndeshje.

Gjashtë goditje në portë, pesë kundër Mallorcas

Në 14 ndeshje që Real Madrid ka luajtur këtë sezon, Asensio ka luajtur në 11 dhe ka startuar në tre. Ai ka luajtur vetëm 378 minuta dhe tre golat e tij erdhën kundër Mallorcas. Ai ka bërë gjashtë goditje gjatë gjithë sezonit, pesë nga ato kundër Mallorcas dhe tjetra kundër Barcelonës.

Tani Rodrygo Goes është i lënduar, një derë është hapur për Asension. Ka një vend në të djathtë të sulmit të Real Madridit që duhet zënë, dhe ai thjesht mund ta marrë atë.

Ai është aktualisht përpara Eden Hazardit në rendin e parë dhe nuk do të jetë befasi nëse ai fillon kundër Shakhtar Donetsk.

Topi është kthyer në fushën e Asensios, pavarësisht se ai nuk ka luajtur 90 minuta që nga përballja me Huescan më 6 shkurt. Ai ka shumë për të dëshmuar dhe koha tashmë po punon kundër tij. /Telegrafi/