Shamima Begum ka zbuluar se si ishte jeta në ISIS në një dokumentar të ri me metrazh të gjatë, i cili transmetohet në Sky javën e ardhshme.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Begum, 21, ndau historinë e saj në Kthimi: Jeta Pas ISIS, e cila përmban një numër grash që u larguan nga vendet e tyre për t’i kushtuar jetën e tyre ISIS-it.

Me një qasje të paparë në kampin e tyre të burgut Roj në Siri, kineastia Alba Sotorra Clua flet me gratë për përvojën e tyre si nuse të ISIS-it, duke e krahasuar atë me ‘ferrin në Tokë’.

Aty dëgjohet se si nuset e ardhshme do të vendoseshin në një shtëpi për gratë beqare kur mbërrinin në Siri, me pretendimet se kushtet në këto shtëpi ishin të ndyra dhe të pakëndshme.

Begum tha: “Mendova se mbase mund të shtyja martesën për një kohë, por kushtet në shtëpi ishin vërtet të këqija, kështu që unë thjesht doja të dilja sa më shpejt të ishte e mundur”.

“Unë qëndrova atje për një muaj, dhe dikush më ofroi burrin tim”.

“Ajo që ata bëjnë së pari është se ata ju kërkojnë preferencat tuaja, se çfarë lloji burri dëshironi – si mosha, kombësia, gjuha – dhe pastaj ata e filtrojnë atë poshtë dhe ata ju ofrojnë dikë dhe pastaj ju jeni në një pozitë ku thoni: Mirë, Unë do të kem një takim me të”.

“Por unë vetëm kam pasur një takim ndonjëherë me burrin tim dhe burri im ka pasur vetëm një takim me mua, dhe pastaj ne thjesht vendosëm të martoheshim”.

Ajo vazhdoi: “Ishte me të vërtetë e çuditshme, unë nuk dija të gatuaja dhe ai ishte aq i tronditur që nuk dija të gatuaj. Dhe unë thash: Ju u martuat me një 15-vjeçar, faji është i juaji”.

Sipas dokumentarit, grave u lëshohej një ‘manifest’ mbi rolin e tyre në të ashtuquajturin Kalifat, me transmetuesin që shpjegon në një zë: “[Manifesti] thotë se është e ligjshme që një vajzë të martohet në moshën nëntë vjeç. Ai përshkruan qëndrimin në shtëpi me burrin dhe fëmijët e saj si funksionin themelor të një gruaje”.

Sipas shkrimit të publikuar në Ladible, përcjell Telegrafi, Begum tha se grave u “thuhej se si të mendonin, si të visheshin, si të vepronin” nga policia e ISIS, e cila do t’u “bërtiste njerëzve” ndërsa shkonin përreth.

Në film, ajo gjithashtu tregoi pse vendosi të largohej nga Mbretëria e Bashkuar për t’u bashkuar me ISIS, duke thënë se gjithmonë ndihej si ‘delet e zeza’ të familjes së saj.

Pasi miqtë e saj e ndihmuan atë ‘të hynte në fe’ gjithashtu, por gjërat ndryshuan pasi ajo pa ‘video të sirianëve që bombardoheshin’ dhe ‘foshnje të mbuluara me gjak’, gjë që e bëri Begum të ndihej ‘me të vërtetë fajtore’.

Ajo tha: “Sapo fillova mësimin e fesë time, pastaj u shndërrua në dëshirën për të ardhur në Siri, duke dashur të ndihmoja sirianët”. /Telegrafi/