Taika Waititi

Taika Waititi

Taika David Cohen (lindur më 16 gusht 1975), i njohur profesionalisht si Taika Waititi, është një regjisor, aktor dhe komedian me prejardhje nga Zelanda e Re.

Ai është fitues i një çmimi “Oscar”, një çmimi BAFTA dhe një çmimi Grammy, dhe ka marrë dy nominime në Primetime Emmy Awards. Filmat e tij artistikë “Boy (2010)” dhe “Hunt for the Wilderpeople (2016)” kanë qenë secili filmi me fitimet më të mëdha në Zelandën e Re.

Në vitin 2021, Taika nisi një lidhje serioze me këngëtaren shqiptare me famë botërore, Rita Ora.

143 Artikuj