LAJMI I FUNDIT:

Sytë e vezirit: Ëmbëlsirë e butë e gatshme për gjysmë ore!

Sytë e vezirit: Ëmbëlsirë e butë e gatshme për gjysmë ore!

Provojini këto biskota dhe do ngeleni të kënaqur nga shija e tyre

Reklama

Përbërësit:

▪ 500 gr miell
▪ gjysmë luge sodë buke
▪ 150 ml ujë
▪ 100 g margarinë
▪ gjysmë luge kripë

Për sherbet:

▪ 500 ml ujë
▪ 500 g sheqer
▪ lëng i një limoni

Përgatitja:

1. Me mikser tundni margarinën, dhe shtoni miellin e përzier më parë, kripën dhe sodën e bukës. Shtoni ujë dhe vazhdoni ta ngjishni me duar.

2. Tepsinë lyeni me gjalpë, nga brumi formoni toptha dhe radhisni në tepsi. Nga një badem futeni brenda çdo topthi. Piqni 20 minuta në 180 gradë.

3. Përgatiteni sherbetin – vloni ujin dhe sheqerin dhe shtojani lëngun e limonit. Kur sherbeti të marrë dendësinë e dëshiruar, hiqeni nga shporeti dhe lëreni të ftohet. Topthat zhytni në sherbetin e ftohur, nxirrni dhe servirni.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.