Një sulm me dron synoi një bazë ushtarake në Irak që pret trupat amerikane, duke shkaktuar vetëm dëme të vogla dhe pa viktima, thanë ushtria irakiane dhe koalicioni i udhëhequr nga SHBA.

Sulmi i agimit dëmtoi një hangar, shkroi zëdhënësi i koalicionit, kolonel Wayne Marotto. Ai tha se sulmi po hetohet. Një deklaratë ushtarake irakiane gjithashtu tha se nuk u raportuan humbje.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar grupet e milicisë të mbështetur nga Irani për sulmet e mëparshme, shumica prej tyre sulme me raketa që kanë synuar praninë amerikane në Bagdad dhe bazat ushtarake nëpër Irak, raporton abcnews.

Reklama

Goditjet e dronëve janë më pak të zakonshme. Në mes të prillit, një dron i ngarkuar me eksploziv shënjestroi seksionin ushtarak të aeroportit ndërkombëtar në Irbil, në rajonin verior të Irakut të drejtuar nga Kurdët, duke mos shkaktuar viktima ose dëme. Baza gjithashtu pret trupat amerikane.

Reklama

Sulmet kanë qenë të shpeshta që kur SHBA-ja vrau gjeneralin iranian, Qassem Soleimani afër aeroportit të Bagdadit vitin e kaluar. Udhëheqësi i milicisë irakiane Abu Mahdi al-Muhandis gjithashtu u vra në sulm. /Telegrafi/