LAJMI I FUNDIT:

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Ulf Kristersson, kryeministri i Suedisë, ka komentuar synimet e Rusisë për të marrë “masa ushtarake dhe teknike” në përgjigje të hyrjes së afërt të vendit të tij në NATO.

Më 27 shkurt, Ambasada ruse në Stokholm lëshoi një deklaratë të gjatë duke komentuar miratimin e pranimit të Suedisë nga të gjithë anëtarët e Aleancës.


Në të, Rusia shpreh indinjatën e saj për vendimin e qeverisë suedeze për të hequr dorë nga neutraliteti dhe përmend një sërë figurash historike që e kishin kundërshtuar më parë këtë vendim (“duke harruar” se agresioni në shkallë të gjerë i Moskës kundër Ukrainës nxiti vendimin e Suedisë).

Dhe siç vlerësojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, thelbi i përgjigjes së diplomatëve rusë përvijohet në dy paragrafët e fundit, ku ata premtojnë, në emër të Federatës Ruse, “të marrin kundërmasa të natyrës politike dhe ushtarake për të minimizuar kërcënimet ndaj sigurisë së tyre kombëtare”.

“Përmbajtja e tyre specifike [kundërmasat – red.] do të varet nga kushtet dhe shkalla e integrimit të Suedisë në NATO, duke përfshirë vendosjen e mundshme të trupave, municioneve dhe armatimeve të Aleancës në këtë vend”, përfunduan ata.

E kryeministri suedez Kristersson, duke komentuar këtë deklaratë, e quajti të pritur përgjigjen e ambasadës ruse.

“Ishte e njëjta gjë kur Finlanda u bashkua me NATO-n. Dihet mirë se Rusisë nuk i pëlqen fakti që edhe Suedia edhe Finlanda do të bëhen anëtarë të NATO-s, por varet nga ne që të vendosim”, shtoi ai.

Kristersson vuri në dukje se Suedia tashmë po përjeton sulme kibernetike dhe përpjekje për ndikim nga Rusia, por ai shtoi se autoritetet janë të përgatitura dhe mund të shohin se çfarë po bëjnë rusët.

Siç raportohet, blerja përfundimtare e anëtarësimit në NATO nga Suedia po vonohet edhe një herë artificialisht sepse Hungaria ende nuk e ka dërguar dokumentin e ratifikimit në Uashington, duke e shpjeguar këtë vonesë si pasojë e zgjedhjeve presidenciale në vendin e tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagon presidenti iranian, Zelenskyt hatërmbetje me aleatët – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagon presidenti iranian, Zelenskyt hatërmbetje me aleatët – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Zelensky: Izraeli nuk u la i vetëm me Iranin si ne me Rusinë

Zelensky: Izraeli nuk u la i vetëm me Iranin si ne me Rusinë

Evropa
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Kalo në kategori