LAJMI I FUNDIT:

Suedia i përgjigjet rrezikut rus, blen raketa amerikane “Patriot”

Suedia i përgjigjet rrezikut rus, blen raketa amerikane “Patriot”
Reklama

Dërgesa e parë pritet në vitin 2020. Detajet financiare si dhe data e nënshkrimit të marrëveshjes nuk zbulohen

Qeveria e Suedisë ka bërë të ditur se do të blejë sistemin raketor Patriot për mbrojtje kundër-raketore, transmeton (AA).


Qeveria në një njoftim tha se i ka dhënë autorizim ushtrisë që të blejë katër njësi Patriot për shkrepjen e një numri të pacaktuar të raketave. Dërgesa e parë pritet në vitin 2020. Detajet financiare si dhe data e nënshkrimit të marrëveshjes, nuk zbulohen.

Suedia, e cila nuk është anëtare e NATO-s, shprehu shqetësim për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë në rajonin e Detit Baltik gjatë viteve të fundit. Rusia në këtë rajon ka rritur aktivitetet ushtarake, ku në vitin 2014 aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë.

Sipas mediave, sistemi suedez i mbrojtjes nuk është në gjendje të rrëzojë raketa balistike.

Në trend Botë

Më shumë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Ne do të luftojmë deri në fund – thotë Netanyahu

Ne do të luftojmë deri në fund – thotë Netanyahu

Botë
Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Evropa
Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Evropa
Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Botë
Kalo në kategori