Luis Suarez drejtoi një goditje ndaj FIFA-s, teksa doli nga ajo që me siguri do të jetë Kampionati i fundit i tij Botëror.

Sulmuesi i Uruguait ishte i zemëruar me mënyrën se si janë gjykuar ndeshjet e ekipit të tij, pasi ata u eliminuan nga turneu të premten.

Goli i dytë i Portugalisë kundër tyre javën e kaluar u shënua me një penallti për lojë me dorë, për të cilën shumë pretendojnë se nuk duhej dhënë.

Frontmeni legjendar Suarez shkoi te familja e tij sa më shpejt që të ishte e mundur, por mendon se duhej të ishte lejuar të bashkohej me ta më herët

Dhe teksa ata ndoqën gola shtesë në fitoren e tyre 2-0 ndaj Ganës të premten, atyre iu mohuan dy penallti nga arbitri gjerman Daniel Siebert, duke drejtuar vetëm ndeshjen e tij të dytë në Botëror.

Reklama

Suarez tha gjithashtu se ai u ndalua të shihte fëmijët e tij në fund.

Reklama

Suarez këmbëngul se ai u pengua gabimisht për të parë familjen e tij në stadiumin Al Janoub, por më në fund arriti atje

Ish-sulmuesi i Liverpool tha: “Duket se Uruguai duhet të ketë më shumë fuqi, FIFA është gjithmonë kundër Uruguait”.

“Pas ndeshjes doja të shihja fëmijët e mi dhe njerëzit e FIFA-s më thanë, ‘Jo’ – megjithatë një lojtar nga Franca ishte me fëmijët e tij në bankinë”.

Suarez ngushëlloi familjen e tij, por mendon se FIFA e trajtoi Uruguain shumë ashpër

“Njerëzit e FIFA-s dhe Komiteti i Gjyqtarëve duhet të japin shpjegime se çfarë po i bazojnë vendimet e dukshme të penalltive që po merren. Të premten nuk na dhanë dy”, ka vazhduar ai.

Suarez pranoi se ishte i trishtuar që po largohej nga gara dhe se nuk mund t’i jepte djalit të tij një kujtim më të lumtur.

Reklama

Ai shtoi: “Unë pata fatin të luaja Botërorin tim të katërt dhe po mendoja për djalin tim katërvjeçar, i cili largohet me imazhin e trishtimit. Situata dhemb sepse ne u larguam nga rruga që nuk donim”. /Telegrafi/

Reklama

Heroi kombëtar Suarez ishte i shqetësuar teksa pa shpresat e Uruguait për Kupën e Botës të shuheshin