LAJMI I FUNDIT:

Stuhia e fuqishme e borës godet Japoninë, mijëra njerëz ngecin në autostradë, kolona e gjatë prej 15 kilometrave shkaktoi kaos

Stuhia e fuqishme e borës godet Japoninë, mijëra njerëz ngecin në autostradë, kolona e gjatë prej 15 kilometrave shkaktoi kaos
Reklama

Më shumë se njëmijë njerëz e kanë kaluar natën të ngujuar brenda veturave të tyre në një autostradë në Japoni, ku erërat e forta dhe stuhia e borës e “pushtoi” këtë vend.

Kolonat e gjata në autostradën Kanetsu që lidh Tokion dhe Nigatan, kanë bërë që të ndodhin edhe aksidente të shumta trafiku, ku dhjetëra vetura kishin ngecur thellë në borë, transmeton Telegrafi.


Megjithatë reshjet e mëdha të borës bënë që rrugët e tjera të mbyllen 0për shkaqe sigurie, e një kolonë që ishte hiq më pak se 15 kilometra e gjatë ka qëndruar si e tillë deri në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Kujtojmë që pjesën qendrore dhe veriore të Japonisë e ka goditur një stuhi e madhe e borës, duke bërë që shumë banorët në dhjetëra qytete të mbesin me orë të tëra pa energji elektrike. /Telegrafi/