LAJMI I FUNDIT:

Studimi zbulon se edhe një infeksion ‘i lehtë’ me COVID-19 mund t’ju lërë në rrezik të një vrasësi të madh një vit më pas

Studimi zbulon se edhe një infeksion ‘i lehtë’ me COVID-19 mund t’ju lërë në rrezik të një vrasësi të madh një vit më pas

Coronavirusi ka konsumuar jetën e njerëzve në një mënyrë që të kujton kohën e luftës.

Reklama

Ndërsa është joshëse për ta parë COVID-19 si asgjë më shumë se një shqetësim, provat sugjerojnë se do të ishte mirë ta merrnim atë më seriozisht. Kjo për shkak se efektet e virusit mund të jenë shkatërruese shumë muaj pas infeksionit fillestar.

Një veçori e re e botuar në revistën Nature përmbledh provat aktuale mbi rrezikun e problemeve kardiovaskulare pas një infeksioni COVID-19.

Artikulli i revistës citon një studim, të botuar në fillim të këtij viti, i cili përdori të dhëna nga Departamenti Amerikan i Çështjeve të Veteranëve (VA) për të vlerësuar se sa shpesh COVID-19 çon në probleme kardiovaskulare.

Eksperti detajon simptoma të reja 'treguese' që tregojnë një infeksion me coronavirus
Lexo po ashtu Eksperti detajon simptoma të reja 'treguese' që tregojnë një infeksion me coronavirus

Ata zbuluan se njerëzit që kishin pasur sëmundjen përballeshin me rreziqe të konsiderueshme në rritje për 20 probleme kardiovaskulare – duke përfshirë probleme potencialisht katastrofike si sulmet në zemër dhe goditjet në tru – në vitin pas infektimit me coronavirus.

Studiuesit thonë se këto komplikime mund të ndodhin edhe te njerëzit që duket se janë shëruar plotësisht nga një “infeksion i lehtë”. “Mjekët kanë raportuar probleme kardiovaskulare në lidhje me COVID-19 gjatë gjithë pandemisë, por shqetësimet për këtë çështje u rritën pasi rezultatet e studimit të VA dolën në fillim të këtij viti”, thuhet në artikullin e Nature.

Infektimi me COVID-19 mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare
Lexo po ashtu Infektimi me COVID-19 mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare

Studiuesit krahasuan më shumë se 150 mijë veteranë që ishin shëruar nga COVID-19 akut me bashkëmoshatarët e tyre të pa infektuar, si dhe me një grup kontrolli para pandemisë. Njerëzit që ishin shtruar në kujdesin intensiv me infeksione akute kishin një rrezik drastikisht më të lartë të problemeve kardiovaskulare gjatë vitit të ardhshëm.

Për disa probleme, të tilla si ënjtja e zemrës dhe mpiksja e gjakut në mushkëri, rreziku u rrit të paktën 20 herë krahasuar me atë te bashkëmoshatarët e pa infektuar. Por edhe njerëzit që nuk ishin shtruar në spital kishin rritur rrezikun e shumë sëmundjeve, duke filluar nga një rritje prej tetë për qind në shkallën e sulmeve në zemër deri në një rritje prej 247 për qind në shkallën e inflamacionit të zemrës.

Shenja 'e pakëndshme' e coronavirusit që po vihet re në variantin Omicron BA.5
Lexo po ashtu Shenja 'e pakëndshme' e coronavirusit që po vihet re në variantin Omicron BA.5

Për Doktor Al-Aly, studimi i shtoi provave në rritje se një periudhë e COVID-19 mund të ndryshojë përgjithmonë shëndetin e disa njerëzve. Këto lloj ndryshimesh bien nën kategorinë e pasojave post-akute të COVID-19, e cila mbulon problemet që dalin pas një infeksioni fillestar.

Ky çrregullim përfshin – dhe mbivendoset – gjendjen e vazhdueshme të njohur si coronavirus i gjatë, një term që ka shumë përkufizime.

Simptoma e COVID-19 që vërehet pas një 'gjumi të mirë'
Lexo po ashtu Simptoma e COVID-19 që vërehet pas një 'gjumi të mirë'

“Studimet tregojnë se coronavirusi është i lidhur me një gamë të gjerë problemesh të qëndrueshme, si diabeti, dëmtimi i vazhdueshëm i mushkërive dhe madje edhe dëmtimi i trurit”, thuhet në artikullin e Nature. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Shëndetësi
Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Si të…
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Shëndetësi Lajme
Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Psikologji
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori