LAJMI I FUNDIT:

Stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë – paralajmërim për Putinin

Stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë – paralajmërim për Putinin

Operacioni i NATO-s “Steadfast Defender” vazhdon në të gjithë Evropën – stërvitjet më të mëdha që nga Lufta e Ftohtë. Stërvitja interpretohet gjerësisht si përgatitje ose simulim i një përgjigjeje ndaj një konflikti të mundshëm me Rusinë.

Tanket Leopard 2 qëllojnë me një goditje shurdhuese, ndërsa mjetet luftarake Puma i shtohen korit të frikshëm, të shoqëruar nga zhurma e teheve të helikopterit.

Fuqia e zjarrit e ekspozuar është kulmi i stërvitjes më të madhe të stërvitjes ushtarake të aleancës që nga Lufta e Ftohtë, e udhëhequr nga gjermanët dhe që zhvillohet disa milje nga kufiri lituanez me Bjellorusinë.

Qëllimi është të tregojë se si NATO mund të mbrojë krahun lindor të Evropës nga pushtimi, të ofrojë siguri për aleatët dhe një paralajmërim për presidentin rus, Vladimir Putin.

“Stërvitja e sotme dërgon një mesazh të qartë – një mesazh parandalimi për Rusinë”, tha gjenerali Carsten Breuer, shefi i mbrojtjes së Gjermanisë, transmeton Telegrafi.

Rreth 90 mijë trupa nga 32 shtete anëtare kanë marrë pjesë në stërvitje si pjesë e stërvitjes Steadfast Defender gjatë gjashtë muajve të fundit në tokë, det dhe në ajër.

Dhe ndërsa Ukraina është fushëbetejë e vërtetë, simulimet e luftës në krahun lindor kanë shtuar rëndësinë.

Kjo është vija e parë e NATO-s nëse lufta në Ukrainë do të mbaronte, raporton skynews.

Shtetet baltike, përfshirë Lituaninë, thonë se Rusia është kërcënimi i tyre më i madh për sigurinë. Kjo është arsyeja pse Gjermania do të vendosë përgjithmonë 5000 trupa në zonë në vitet e ardhshme.

Është një pengesë e mirëpritur, sipas kolonelit Rimantas Jarmalavicius nga forcat e armatosura lituaneze, i cili ka luftuar më parë me rusët.

Herën e fundit, ai ishte një student që luftonte kundër Bashkimit Sovjetik për pavarësinë e vendit të tij.

“Më kujtohet mirë sistemi në të cilin kemi jetuar. Nuk dua që ato kohë të kthehen dhe nuk dua që fëmijët e mi të jetojnë në një vend të tillë si Bashkimi Sovjetik”, tha ai.

Pushtimi rus i Ukrainës tronditi edhe Gjermaninë në veprim.

Ky është viti i parë që nga vitet 1990 që gjigandi evropian ka përmbushur objektivin e aleancës së NATO-s për të shpenzuar 2 për qind të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtje.

Agresioni rus e ka bërë mbrojtjen një prioritet për qeverinë, e cila njoftoi një fond special prej 100 miliardë eurosh menjëherë pas shpërthimit të luftës.

Por, vitet e financimit të pamjaftueshëm do të thonë që tani Gjermania po përballet me kohën për të bërë një ushtri me mungesë municionesh, armësh dhe trupash të gatshme për luftë.

“Jemi pesë deri në tetë vjet kur forcat ruse do të jenë në një nivel që do të mund ta sulmojnë një territor të vendeve të NATO-s”, shpjegon gjenerali Breuer.

“Për mua si ushtarak, pesë deri në tetë vjet do të thotë që duhet të jem gati për pesë vjet”, shtoi ai.

Dhe në fushën e stërvitjes, Gjermania ishte e prirur të tregonte se mund të mbronte fqinjët e saj me një gamë mbresëlënëse armësh.

Këtë herë ato ishin vetëm stërvitje, por nëse ndonjë anëtar i NATO-s sulmohet, mesazhi është i qartë dhe i bashkuar: nuk do të ketë lojëra. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori