LAJMI I FUNDIT:

Stellantis do të investojë 160 milionë euro për të sjell një SUV tërësisht elektrik

Stellantis do të investojë 160 milionë euro për të sjell një SUV tërësisht elektrik

Stellantis do të investojë 160 milionë euro (176.13 milionë dollarë) në fabrikën e tij në Rennes për të lansuar një SUV kompakt elektrik 100% në vitin 2025, deklaroi të enjten grupi që përbëhet nga marka të ndryshme të veturave.

Reklama

Këtë investim Stellantis do ta përdorë për të ngritur një punëtori për montimin e baterive, si dhe një punëtori të dedikuar për formimin me injeksion plastik, duke shtuar se lansimi i automjetit do të ndodhë në platformën e ardhshme STLA Medium.

Stellantis, kompani kjo e cila si shumë prodhues veturash po zhvendoset drejt prodhimit të automjeteve më miqësore me mjedisin, planifikon që deri në vitin 2030 në tregun evropian të shesë vetëm vetura elektrike, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Makina, me emrin e koduar CR3, do të pasojë C5 Aircross-in aktual me motorë me benzinë, naftë dhe hibrid.

I pyetur nëse vetura e re do të ishte në dispozicion edhe si model me naftë ose benzinë përveç një modeli 100 për qind elektrik, drejtori ekzekutiv Carlos Tavares në një deklaratë për shtypin: “Në parim jo”. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Auto
Ky Beetle me vetëm 3.2 kilometra u shit për 57 mijë euro

Ky Beetle me vetëm 3.2 kilometra u shit për 57 mijë euro

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Kalo në kategori