LAJMI I FUNDIT:

Specialja: Thaçi u rikthye në objektin e paraburgimit brenda ditës

Specialja: Thaçi u rikthye në objektin e paraburgimit brenda ditës

Gjykata Speciale është deklaruar lidhur me vizitën që ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka bërë te familja e tij të hënën e 29 majit.

Reklama

Sipas Gjykatës, gjatë vizitës në Kosovë ai ka qenë nën mbikëqyrje ne Dhomave të Specializuara, të asistuar nga EULEX-i dhe Policia e Kosovës dhe është kthyer në paraburgim në Hagë po të njëjtën ditë.

Zëdhënësja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Angela Griep, ka thënë se vizita në familjen e ngushtë të Thaçit ishe për arsye humanitare.

“Të hënën, më 29 maj, Zyra Administrative organizoi një vizitë nën ruajtje për Hashim Thaçin në Kosovë për të takuar anëtarët e familjes së ngushtë, në bazë të urdhrit të Trupit Gjykues. Trupi Gjykues miratoi kërkesën e z. Thaçi për këtë vizitë për arsye humanitare bindëse. I akuzuari vazhdoi të mbetej nën paraburgimin dhe ruajtjen e Dhomave të Specializuara përgjatë gjithë qëndrimit në Kosovë, me ndihmën edhe nga EULEX-i dhe Policia e Kosovës. Z. Thaçi u rikthye në objektin e paraburgimit në Hagë më të njëjtën ditë”, ka deklaruar Griep në informimin javor të Gjykatës Speciale, transmeton KP.

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Ata po gjykohen për krime të pretenduara të luftës.

Gjykimi ndaj tyre do të vazhdojë të hënën e 12 qershorit me administrimin e provave nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Në trend Lajme

Më shumë
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Lajme
Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Lajme
Kalo në kategori