LAJMI I FUNDIT:

Sondazhi i Pyper: 81% e qytetarëve mendojnë se do të zgjedhet presidenti i ri, 7.5 % mendojnë se do të ketë zgjedhje tjera

Sondazhi i Pyper: 81% e qytetarëve mendojnë se do të zgjedhet presidenti i ri, 7.5 % mendojnë se do të ketë zgjedhje tjera

Pyper, si platformë e specializuar për matjen e opinionit publik, në bashkëpunim me emisionin “Debat Plus”, që transmetohet në RTV Dukagjini, ka organizuar sondazhin e radhës.

Reklama

Në këtë sondazh qytetarët janë pyetur në lidhje me zhvillimet e fundit politike si dhe për hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Mbi 81% e qytetarëve mendojnë se vendi do ta ketë presidentin e ri. Rreth 7.5 % e tyre mendojnë se vendi do të shkojë në zgjedhje të reja pa mundur ta zgjedh presidentin, derisa 11% nuk kanë mendim.

Pjesa dërrmuese e të anketuarve (mbi 75%) mendojnë se Kurti do të mund ta formojë qeverinë pa e përfshirë në koalicion Listën Serbe. Vetëm 11.3% e tyre mendojnë se nevojitet edhe Lista Serbe për t’u bërë qeveria derisa pjesa tjetër e respodentëve nuk kanë mendim.

51.5% e qytetarëve mendojnë se LVV nuk ka gjasa të ketë bashkëpunim me ndonjërën prej subjekteve politike shqiptare.

22.26% e respodentëve megjithatë shohin se LVV mund të bashkëpunojmë me LDK-në. Rreth 14% mendojnë se LVV ka gjasa për bashkëpunim me PDK-në, derisa vetëm 12.38% e tyre shohin se mund të ketë bashkëpunim LVV-AAK.

Rreth 48% e qytetarëve nuk kanë opinion sa i përket hapjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem. 30% e shohin si veprim të dobishëm vendosjen e ambasadës në Jerusalem, derisa 22.5% veprim të dëmshëm.

45% e respodentëve nuk kanë ndonjë opinion se ku do të ishte dashur të jetë lokacioni i ambasadës. Rreth 31% preferojnë që ambasada e Kosovës në Izrael të vendosej në Tel Aviv ndërsa 23.75% do të vendosnin edhe vet që ambasada të hapej në Jerusalem.

Bëhuni pjesë e sondazheve tjera – shkarkoni aplikacionin Pyper (iOS)

Bëhuni pjesë e sondazheve tjera – shkarkoni aplikacionin Pyper (Android)

Rezultatet e detajuara të sondazhit të Pyper i gjeni në grafikët e mëposhtëm.

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Lajme
Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Lajme
Vuçiq në mbrojtje të grupit terrorist të Radoiçiqit: Serbët donin të mbroheshin

Vuçiq në mbrojtje të grupit terrorist të Radoiçiqit: Serbët donin të mbroheshin

Lajme
Prokuroria përpiqet ta shfajësojë pushtetin në Serbi, thotë se Radoiçiq u furnizua me armë nga Bosnja e Hercegovina

Prokuroria përpiqet ta shfajësojë pushtetin në Serbi, thotë se Radoiçiq u furnizua me armë nga Bosnja e Hercegovina

Lajme
Shtetasit gjerman në pikën e kalimit kufitar në Merdar i gjenden 24 revole, tre të arrestuar

Shtetasit gjerman në pikën e kalimit kufitar në Merdar i gjenden 24 revole, tre të arrestuar

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori