Klaus Iohannis, 60 vjeç, mposhti lehtësisht kundërshtarin socialdemokrat Viorica Dancila.

Presidenti centrist i Rumanisë Klaus Iohannis fitoi me lehtësi siç pritej, duke mundur sfiduesin e tij socialist në premtimin për të rifilluar një reformë gjyqësore të ngadalësuar nga qeveritë e njëpasnjëshme Social Demokratike (PSD), transmeton Telegrafi.

Iohannis kishte qenë i preferuari me shanse të vogla për të mposhtur ish-kryeministrin e PSD, Viorica Dancila në zgjedhjet e së dielës.

Një sondazh i dalë nga IRES tregoi se Iohannis mblodhi 66.5 për qind të votave, ndjekur nga Dancila me 33.5 për qind.

Sidoqoftë, Iohannis 60-vjeçar është besuar nga aleatët perëndimorë dhe Bashkimi Evropian me përpjekjen për të mbrojtur shtetin e së drejtës, veçanërisht duke provuar përpjekjet për të kufizuar pavarësinë e gjyqtarëve. /Telegrafi/