LAJMI I FUNDIT:

Sllovakia dërgon katër aeroplanët e parë luftarakë në Ukrainë

Sllovakia dërgon katër aeroplanët e parë luftarakë në Ukrainë

Sllovakia i ka dorëzuar Ukrainës katër aeroplanët e parë luftarakë nga 13 sa kishte premtuar, ka njoftuar ministria e saj e mbrojtjes.

Reklama

Vendi ishte i dyti që miratoi dërgimin e aeroplanëve MiG-29 javën e kaluar, një ditë pasi Polonia njoftoi se do të dërgonte katër të tillë.

Ministria Sllovake e Mbrojtjes tha se pjesa tjetër e aeroplanëve do të dorëzohej në javët e ardhshme.

Qeveria e Ukrainës ka këmbëngulur për marrjen e aeroplanëve luftarakë, raporton skynews.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë vazhdimisht se vendi i tij ka nevojë për aeroplanë për ta larguar pushtimin rus.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Turqia
Kalo në kategori