LAJMI I FUNDIT:

Situatë e rënduar në Gjilan dhe në fshatrat përreth – disa shtëpi vërshohen nga uji dhe dëme të konsiderueshme në bujqësi

Situatë e rënduar në Gjilan dhe në fshatrat përreth – disa shtëpi vërshohen nga uji dhe dëme të konsiderueshme në bujqësi

Reshjet e dendura të shiut gjatë mbrëmjes së të mërkurës kanë bërë që disa objekte banimi (shtëpi) në qytetin e Gjilanit si dhe në disa fshatra të vërshohen nga uji, ndërsa dëme të konsiderueshme janë shkaktuar edhe në bujqësi.

Reklama

Në disa fotografi të publikuara në rrjete sociale në Facebook shihen disa shtëpi në të cilat ka depërtuar uji, si në rrugën “Enver Miftari” dhe në fshatin Malishevë, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Dëme të mëdha nga vërshimet janë shkaktuar edhe në bujqësi në fshatin Livoç i Poshtëm, në Gjilan.

Foto: Gjilani Press

Ndryshe, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të enjten do të ketë rritje të lehtë të temperaturave në të dy vlerat ekstreme dhe reshje shiu.

Minimale do të lëvizin ndërmjet 3-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 8-11 gradë Celsius.

Sa i përket parametrit të erës do të fryjë erë nga drejtimi i veriperëndimit dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-9m/s. /Telegrafi/

Foto: Gjilani Press
Foto: Gjilani Press

Në trend Lajme

Më shumë
Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Lajme
Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Lajme
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Policia ndalon pesë persona në Leposaviq, kishin hyrë ilegalisht nga Serbia

Policia ndalon pesë persona në Leposaviq, kishin hyrë ilegalisht nga Serbia

Kronika e Zezë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Sulmohen dy policë në Prishtinë, njërit i thyhet dora

Sulmohen dy policë në Prishtinë, njërit i thyhet dora

Kronika e Zezë
Kalo në kategori