LAJMI I FUNDIT:

Situata e brishtë në veri, Kurti shtyn pjesëmarrjen në konferencën për siguri në Bratisllavë

Situata e brishtë në veri, Kurti shtyn pjesëmarrjen në konferencën për siguri në Bratisllavë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shtyrë pjesëmarrjen e tij në konferencën për sigurinë globale, Globsec që po mbahet në Bratisllavë.

Reklama

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu ka thënë për Telegrafin, se për shkak të zhvillimeve në vend është shtyrë pjesëmarrja e kryeministrit Kurti.

“Ka qenë e planifikuar që të shkojë. Por, për shkak të zhvillimeve në vend është shtyrë pjesëmarrja. Nuk është definitive ende nëse do të marrë pjesë ose jo”, tha Kryeziu.

Borrell flet për situatën në veri: Kosova të pezullojë operacionet policore rreth ndërtesave të komunave
Lexo po ashtu Borrell flet për situatën në veri: Kosova të pezullojë operacionet policore rreth ndërtesave të komunave

Kryeministri Kurti kishte paralajmëruar paraprakisht se do të merrte pjesë në një panel të martën pasdite me me temën: “E shkrirë – Ballkani Perëndimor dhe rruga drejt BE”-së.

Në këtë konferencë në Bratisllavë, Kurti e Vuçiq kanë qenë të ftuar.

Si rezultat i situatës në veri është përmendur Bratisllava si vend i mundshëm për një takim mes Kurtit e Vuçiqit.

Edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar përmes Instagramit se nuk do të shkojë në Bratisllavë, për shkak se “është më e rëndësishme të jem me popullin tim”.

Më 29 maj, protestuesit serbë në Zveçan u përleshën me trupat e misionit të KFOR-it. Ky mision tha se tre ushtarë janë plagosur nga armët e zjarrit, ndërkaq edhe 27 të tjerë kanë pësuar lëndime të ndryshme. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Lajme
Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Drejtësi
Kalo në kategori