LAJMI I FUNDIT:

Si të përdoret drejt tamponi: Këtë duhet patjetër ta bëni nëse laheni pa e hequr atë

Si të përdoret drejt tamponi: Këtë duhet patjetër ta bëni nëse laheni pa e hequr atë

Verës, gjithnjë e më shumë femra përdorin tamponë në vend të pecetave në mënyrë që pa pengesa të mund të kënaqen në plazh dhe në ujë gjatë ciklit menstrual.

Reklama

Megjithatë, janë gjithnjë e më shumë femra të cilat pikërisht nuk dinë se si të përdorin tamponin, andaj bëjnë gabim shumë serioz.

Është shumë me rëndësi që tamponi të ndërrohet në çdo tri deri katër orë, përkatësisht nëse planifikoni të kënaqeni me aktivitetet të cilat përfshijnë edhe ujin, atëherë duhet ta ndërroni menjëherë kur dilni nga uji.

Pos kësaj, shkaktarë të shpeshtë të infeksioneve gjithsesi janë pishinat publike ku të gjithë shkojmë dhe për të cilat as që na shkon mendja derisa të na ndodhë që të “mos harrojmë” ndonjë infeksion kërpudhor, transmeton Telegrafi.

Për çdo rast, nëse keni infeksione para vënies së tamponit, lyeni atë me ndonjë krem kundër infeksioneve kërpudhore, por nëse vuani nga inflamacioni i fshikëzës, tamponin vine më me kujdes se zakonisht dhe nuk do të duhej të kishit kurrfarë problemi.

Shumica e femrave pyesin se a është në rregull që vënë tampon preventiv, përkatësisht atyre ditëve kur i presin t’u vijnë menstruacionet apo akoma nuk u kanë ardhur.

Duhet ta dini që përdorimi preventiv i tamponit nuk është i dëmshëm dhe lirisht mund ta përdorni, por mos e teproni, po ashtu mos e teproni edhe me pecetat, sepse vagjina juaj duhet “të marrë frymë” lirisht.

/Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Ke fytyrë të rrumbullakët? Ja disa prerje flokësh që shkojnë më shumë për çdo formë

Ke fytyrë të rrumbullakët? Ja disa prerje flokësh që shkojnë më shumë për çdo formë

Flokë dhe stil
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Pesë femrat më të stiluara këtë javë: Pamela është e patejkalueshme, palltoja e Angelina Jolie-s është ëndrra e çdo femre

Pesë femrat më të stiluara këtë javë: Pamela është e patejkalueshme, palltoja e Angelina Jolie-s është ëndrra e çdo femre

Moda
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Prindër dhe fëmijë
Video që ilustron në formën më të mirë efektin e botoksit në fytyrë

Video që ilustron në formën më të mirë efektin e botoksit në fytyrë

Estetikë
Kalo në kategori