LAJMI I FUNDIT:

Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Edhe pse kostumi nuk e bën mashkullin, detajet janë shumë të rëndësishme për të lënë përshtypje të mirë

Rregulli bazë është që kostumi duhet të ndjekë në mënyrë të përsosur linjat trupore të atij që e vesh, nuk duhet të jetë shumë i vogël apo shumë i madh.

Nëse kostumi nuk ka përmasat e duhura, është e kotë t’u kushtoni vëmendje të gjitha detajeve të tjera, transmeton Telegrafi.

Këtu janë detajet për të cilat duhet kujdesur:

▪ Kur blini një kostum, kushtojini vëmendje madhësisë së tij. Shpatullat tuaja duhet të përfundojnë aty ku janë jastëkët e xhaketës.

▪ Sigurohuni që mëngët e xhaketës tuaj të mos jenë shumë të gjata ose shumë të shkurtra. Gjatësia e përsosur është pak mbi nyjat.

▪ Ngjyra e kostumit varet nga vendi ku po shkoni. E zeza është e përshtatshme për takime zyrtare, si dhe grija e errët dhe bluja e errët. Kostumet ngjyrë kafe nuk duhet të vishen në ngjarje biznesi dhe politike.

▪ Nëse doni të lini përshtypjen e një burri të arsimuar, biznesi dhe profesionist, zgjidhni një kostum me ngjyrë më të errët, aspak pastel.

▪ Një shami e vogël në xhepin tuaj të vogël të xhaketës do t’ju japë një prekje elegance. Përshtateni ngjyrën dhe materialin e saj me kravatën dhe këmishën, jo me kostumin.

▪ Rripi i pantallonave të kostumit duhet të jetë i hollë dhe në të njëjtën ngjyrë si këpucët, nëse dëshironi të dukeni me elegancë. Rripat e gjerë me kopsa të mëdha janë një zgjedhje e keqe.

▪ Çorapet nën kostum duhet të jenë mjaft të gjata në mënyrë që këmbët tuaja të mos duken kur uleni, dhe gjithmonë një nuancë më të errët se kostumi.

▪ Mos i ngatërroni xhepat e kostumit me gjëra tjera, sepse do të dukeni joserioz dhe të çrregullt.

▪ Sigurohuni që këpucët që vishni me kostumin tuaj të jenë gjithmonë të lëmuara dhe të pastra.

▪ Asnjëherë mos vendosni një orë sportive me kostum.

▪ Mbajtësja e kravatës nuk duhet të jetë më e gjerë se kravata.

dreamstime

Pse kopsa e tretë në xhaketë nuk duhet të mbërthehet?

Kjo modë u prezantua krejt rastësisht nga mbreti britanik Eduard VII (ai sundoi nga viti 1901 deri më 1910). Në fillim visheshin kostume me dy krahë, kostume tradicionale të kalërimit me jelek. Burrat shpesh mbërthenin kopsën e pasme të jelekut të tyre për rehati.

Me kalimin e kohës, kostumet me dy krahë zëvendësuan kostumet me një krahë që u shfaqën për herë të parë në vitin 1906. Meqenëse burrat kalëronin shumë, kopsa e tretë në xhaketat e tyre ishte një bezdi dhe ata rregullisht i mbërthyen kopsat për t’i bërë më të rehatshme. Kostumet ishin prerë ashtu, ndërsa kopsa e tretë ishte nën nivelin e belit. Veç kësaj, kështu dukeshin kostumet një mashkulli.

Mbreti Eduard vendosi ta linte kopsën e tretë të zbërthyer si një nderim për mënyrën tradicionale të veshjes së kostumeve të kalërimit.

Disa spekulojnë se mbreti i mbërtheu ashtu sepse ishte shumë i shëndoshë, por Sir Hardy Amies, një stilist britanik i cili ishte dizajner zyrtar i Mbretëreshës Elizabeth për gati 40 vjet, e hedh poshtë këtë, shkruan Business Insider. /Telegrafi/