LAJMI I FUNDIT:

Si ta lehtësoni kollën: A ndihmon shurupi i qepës në shtëpi?

Si ta lehtësoni kollën: A ndihmon shurupi i qepës në shtëpi?
onlymyhealth

Kolla mund të zgjasë shumë

Javët e fundit janë shtuar gjithnjë e më shumë personat që kolliten për javë të tëra pasi janë ftohur.

Si ta zbusni kollën?


Infeksionet virusale të rrugëve të frymëmarrjes janë shpesh shkaku i kollës, por ka edhe faktorë të tjerë siç janë insuficienca e zemrës apo problemet me lukthin.

Kolla mund të shoqërohet edhe me sindromën GERD, e cila shkakton acarim në fyt. Kur zgjidhni një preparat kundër kollës, është e rëndësishme të informoni farmacistin për kohëzgjatjen e kollës.

Përveç ilaçeve, shurupi i qepës dhe mjaltit i bërë në shtëpi mund të jetë efektiv, transmeton Telegrafi.

Kjo recetë e bërë në shtëpi mund të ndihmojë vërtet dhe ka një bazë shkencore, duke qenë se qepët janë të pasura me mukozë, dhe mukoza mbulon fytin, si dhe produkte të bazuara në mullagën e bardhë, gjethet e dellit dhe likenin islandez.

Shurupi i hurmave mund të lehtësojë ftohjet, kollën dhe dhimbjet e fytit
Lexo po ashtu Shurupi i hurmave mund të lehtësojë ftohjet, kollën dhe dhimbjet e fytit

Nga ana tjetër, mjalti rekomandohet si zgjedhja e parë, masa e parë jofarmakologjike për lehtësimin e kollës së thatë dhe irrituese, sepse kjo ëmbëlsi stimulon sekretimin e pështymës, e cila mbulon fytin, e cila acarohet dhe irritohet.

Ekziston edhe një supozim interesant se shija e ëmbël në tru shkakton një reagim të tillë që të prodhohen opioidet tona endogjene endorfine, të cilat qetësojnë këtë refleks të kollitjes. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori