LAJMI I FUNDIT:

“Shumica e qytetarëve të Maqedonisë janë optimistë për vitin e ardhshëm”

“Shumica e qytetarëve të Maqedonisë janë optimistë për vitin e ardhshëm”

48 për qind e shtetasve të Maqedonisë presin që viti 2019 të jetë më e mirë se ai aktual, 18 për qind më keq, derisa 30 për qind e të anketuarve besojnë se do të jetë njëjtë, tregojnë të dhënat e hulumtimit global të “Gallup International”, e aplikuar në 51 vende që është pjesë e projektit hulumtues të organizatës të quajtur “Në fund të vitit”.

Vlera neto e optimizmit në Maqedoni, apo numrit të optimistëve për 2019 minus, numri i pesimistëve për vitin 2019 është plus 30, që e vendos në mesin e listës së vendeve që me optimizëm shohin drejt të ardhmes.


Shtetet më optimiste në botë janë India (me neto rezultat plus 64), Shqipëria (+61), Meksika (+58), Armenia (+55), dhe Gana (+54), derisa më pesimiste janë Jordani (-48), Libia (-41), Italia (-40), Koreja Jugore (-30) dhe Hong Kongu (-25).

Në Ballkan, në Shqipëri 71 për qind e popullatës janë optimistë për vitin 2019 (neto rezultati është +61), Kosovë (+37), Turqi (+18), Bullgari (-8), Serbi (-2), Bosnjë e Hercegovinë (-19).

Sa i takon paqes globale, optimistë më të mëdhenj janë indianët, me neto rezultat +55, ndërsa më pesimistë francezët me -64.

Gjithsej 43 për qind e maqedonasve janë optimistë kur është në pyetje paqja globale, pesimistë janë 27, derisa 25 për qind besojnë se në vitin 2019 situata me paqen globale do të mbetet e njëjta.

Në trend Lajme

Më shumë
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Lajme
“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

Lajme
KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

Lajme
Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Lajme
Kalo në kategori